Seks håndtag flytter prisen påSammenfoldelig indkøbstaske i polyesteri bulk-stofvægt, posestruktur, trykmetode, hardwareantal, ordredisciplin og kartonmatematik. Stof og fragt er normalt, hvor de rigtige penge er.
Den hurtigste måde at reducere mængdeomkostningerne på er at stoppe med at lede efter lavere enhedspriser og begynde at reducere specifikationsomkostningerne. For de fleste foldbare polyestertasker er det fire ting, der bestemmer prisen: vægten af stoffet og denim, antallet af sting og metaldele, hvordan logoet udskrives, og hvor tæt posen bindes ind i kartonen. Hvis det er konfigureret korrekt, kan du reducere omkostningerne med 20 % til 30 % uden at skifte leverandør eller reducere kvaliteten. Hvis du kun leder efter det laveste tilbud, kan besparelser komme tilbage som kort hår, sømproblemer eller ekstra forsendelse. De næste trin viser, hvordan fabrikker vil reducere disse omkostninger, begyndende med de største omkostningsfaktorer og gå videre til mindre.

Penge er faktisk en foldbar taske
Før du skærer omkostningerne ned, er det nyttigt at vide, hvor de kommer fra. Følgende tal repræsenterer et typisk prisinterval på mellem 5.000 og 20.000 foldbare polyester indkøbstasker baseret på standard eksportproduktion:
|
Omkostningselement |
Typisk andel |
Hvad styrer det |
|
Stof (polyester, 190T–420D) |
35–50% |
Denier, gsm, indfarvningsmetode, genbrugsindhold |
|
Arbejde (klippe, sy, folde, pakke) |
15–25% |
Antal operationer, hardware stykker |
|
Tryk/logo |
5–15% |
Antal farver, sider, trykmetode |
|
Hardware og trims |
5–10% |
Lynlåse, trykknapper, rør, bånd, metaløjer |
|
Emballage |
2–5% |
Polybag, hangtag, hovedkort, karton spec |
|
Fragt og karton matematik |
10–20 % af landet |
Pakket volumen, vægt, transportform |
To punkter er klare. For det første er stoffer den største omkostning, så ændring af afslag eller GSM har en større indflydelse end andre muligheder. For det andet er omkostningerne til arbejdskraft og hardware høje. Så fjernelse af en lynlås eller en hurtig løkke kan spare en masse kedelig prisdiskussion. Udskrivning er normalt ikke den største omkostning, medmindre designet bruger fuldfarvetryk på begge sider.
Stof i den rigtige størrelse
Stofspecifikationer er, hvor ekstra omkostninger er skjult, da det er svært at sammenligne tilbud fra forskellige leverandører. Her er tre spørgsmål til hjælp:
- Hvad skal denne taske indeholde? En 190T-210D polyester krop vejer omkring 60-80 gsm kan håndtere 6-10 kg dagligvarer om dagen. 420D eller ripstop til værktøjstasker eller tunge detailtasker. Men efterhånden som vægten af stoffet stiger, vil omkostningerne også øges. Mange købere vælger 420D, selvom tasken kun har fire genstande.
- Vejer hvert panel det samme? Nogle poser bruger tunge stofkroppe og lette stofposelåg. Det er billigere end at bruge kraftigt stof til hele tasken.
- Væve eller væve? Polyester bruges i de fleste foldbare indkøbsposer, fordi det kommer i små pakker og ikke så let rynker. Vævet polyester giver trykket klarere. Den største forskel er normalt stivhed, ikke omkostninger.
Den største besparelse på dette område er integrerede poser. En taske, der kan foldes sammen og lægges i en syet taske, behøver ikke en separat pose. Dette vil fjerne posen til klipning, syning og fastgørelsesarbejde. Spar omkring 5-10% af de samlede omkostninger. Det reducerer ikke belastningskapaciteten. Når du skal nå et prismål, så spørg først efter dette design.
Hvis du har brug for et krav om genbrugsindhold, skal du sammenligne genbrugspolyesterstof med ny polyester. Genbrugsstoffer fremstillet i overensstemmelse med globale genbrugsstandarder er muligvis ikke altid dyrere. Priserne varierer afhængigt af rPET-markedet og ordrevolumen. Inden du træffer en beslutning, citer to muligheder.
Reduktion af printomkostninger uden at miste mærket
Indretning er den nemmeste omkostning at ændre, fordi du kan reducere omkostningerne uden at skifte selve tasken. De vigtigste konserveringsmetoder er:
En-sidet udskrivning, ikke dobbelt-udskrivning. En anden indstilling og en anden printkanal er nødvendig på den anden side. Brug kun dobbelt-udskrivning, hvis du har brug for at se begge sider.
Brug en eller to farver. Hver ekstra farve kræver endnu en skærm og et trykt pas. Dette øger også risikoen for dårlig farvejustering. Det monokrome logo på det farvede stof ser godt ud og er meget billigere end det fire-farvede design.
Vælg den rigtige metode til at udskrive. Serigrafi er en billig-mulighed med et simpelt logo og-hyldefarve. Varmeoverførsel er bedre til gradienter eller fotodetaljer. Brug af en simpel markør til varmeoverførsel kan tilføje ekstra omkostninger.
Gør udskriftsområdet mindre. Mere udskrivningsplads bruger mere blæk og kræver mere udskrivningstid. Et 12 cm logo og et 25 cm fuld-paneltryk kan koste meget forskelligt.
Brug forskellige versioner af tagget eller tagget. Hvis den samme taske bruges til tre produktlinjer, skal du bruge en trykt etiket i stedet for at printe tre forskellige designs på posen. Mærket er et par øre værd. Tre printopsætninger kan koste mere. Pakken kan også fungere som én SKU.
Serigrafi er ofte omkostningseffektivt-ved at bestille tusindvis af kopier pr. farve. Jo flere ordrer, jo lavere er prisen pr. pose. Derfor kan det også reducere omkostningerne ved at kombinere tre små ordrer til en stor ordreSammenfoldelig indkøbstaske i polyester.
Struktur, hardware og over-specifikationsfælden
Hver del i posen betyder mere klipning, mere syning, flere inspektioner og mere indkøbsarbejde. Fælles komponenter og deres omkostninger er som følger:
- Lynlås op. Det er en af de mest almindelige og dyreste opgraderinger. Det tilføjer hardware, syarbejde og endnu et muligt fejlpunkt. Den er kun tilgængelig i premium tasker.
- Knap eller magnetisk lukning. Det er billigere end en lynlås, men det kræver stadig hardware og ekstra arbejde. En simpel klap- eller lynlåslukning koster meget billigere.
- Rørkanter og bindinger. De tilføjer stof, håndværk og vægt. Til værdiposer er en foldet og syet kant normalt nok.
- Metal øjenlap på håndtaget. Dette øger omkostningerne og kan føre til problemer med rust, plettering og test. Der kræves ingen metaldele til at sy båndstropper.
- Flere lommer eller skillevægge. Disse kan være nyttige, men hver kræver mere klipning og syning. En inderlomme giver normalt flest fordele.
Sømkonstruktion er ikke et godt sted at reducere omkostningerne. stingtæthed 8-12 sting pr. 3 cm ved bærepunktet hjælper med at forhindre, at håndtaget svigter. Brug af færre sømme til at spare tråde kan føre til flere kunderetur. Når priserne skal ned, og stoffet ikke kan pakkes let, skal du fjerne dele i stedet for at reducere sømmene.
Ordrestørrelse, SKU Disciplin og Container Math
Tre købsvaner sænker omkostningerne mere end leverandørprisforhandlinger:
Abonner mindre, bestil mere. Opsætningsomkostninger, såsom stoffarvning, printskærme og kartonværktøjer, er faste. En ordre på 20.000 styk er normalt billigere end fire ordrer på 5.000 styk, selvom du har brug for mere lagerbeholdning.
Brug samme SKU. Den samme størrelse, det samme stof, den samme farve gør det muligt for fabrikken at reducere variationen og samtidig opretholde produktionen. Hvis du har brug for en bestemt farve, skal du kontrollere, at lagerfarven fungerer i stedet for at bruge brugerdefineret farveparti. Brugerdefinerede farvepartier har normalt et minimumsordrevolumen, der ikke kan bruges til små ordrer.
Tjek kartoner, ikke kun poser. Foldbare polyesterposer sendes fladt eller foldet. Størrelsen på emballagen har betydning for, hvor mange poser en beholder kan rumme. Dette påvirker fragtomkostningerne for hver pose. Ved at reducere størrelsen på den foldede æske med en centimeter, erstatte trykte gaveæsker med en polybag og fylde dem med pap, kan du reducere størrelsen på emballagen. Dette vil spare dig for en lavere pris pr. Hvis du sammenligner fabriksprisen og ikke tjekker den pakkede CBM, ser du kun på nogle af omkostningerne.
MestSammenfoldelig indkøbstaske i polyestervarer starter ved omkring 1.000-3.000 styk. Prøvetagningstiden er typisk omkring 5-7 dage. For 10.000 ordrer tager fabrikkerne typisk 15 – 25 dage at producere, med en daglig produktion i titusindvis.
Ikke-fravigeligt indhold: test, terminologi og betalingsbetingelser
Omkostningerne ved at komme tilbage bliver ofte ubevidst skåret ned. Her er tre ting, du skal være opmærksom på, når du sænker priserne:
Test værdier. Se strimlens trækstyrke (ASTM D5035), sømstyrke (ASTM D1683) og passende rivestyrke, før du godkender billigere stoffer. Farveægthed er også vigtig til rengøring eller aftørring af poser. ISO 105-X12 kontrollerer friktionsægtheden og ISO 105-C06 kontrollerer vaskeægtheden. Billige stoffer, der ikke kan gnide test, er ikke billige, da hele ordrer muligvis skal genoptrykkes.
Overholdelsesdokumenter. Blæk og farvestoffer skal overholde EU's REACH-krav. OEKO-TEX Standard 100 kan bruges, når der kræves krav på færdigvarer. Genbrug-fokuserede taskedesign kan også følge kriterier som f.eks. EN 13429. Hvis posen har vaskeanvisninger, kan plejeetiketten følge ISO 3758. Disse krav bør bibeholdes i forbindelse med omkostningsbesparelser-.
Betalings- og eftersynsbetingelser. Der betales normalt et depositum på 30 % ved levering. Betalinger kan også knyttes til inspektioner under produktionen. Opgivelse af eftersynsretten til en lavere pris vil udsætte køber for risikoen for dårlig kvalitet af varerne.
Disse sikkerhedsforanstaltninger kan stadig være effektive til at reducere omkostningerne. Fabrikker med lang-OEM/ODM-erfaring kan normalt ændre specifikationer uden at genstarte hele ordren. Planter med mange års produktionserfaring, omkring 300 ansatte.
Ofte stillede spørgsmål
Hvad er de største omkostningsbesparelser i denne kategori?
At reducere vægten af stoffet og nægte det at matche den faktiske belastning er den største omkostningsbesparelse. At skifte til et integreret selv-taskedesign er en anden stor besparelse. Disse to ændringer kan spare flere penge end andre, inklusive udskrivning.
Jo lavere pris, jo dårligere kvalitet?
Nej. Men når prisfaldet kommer fra en lettere stofvægt, færre sømme eller færre inspektioner, falder kvaliteten. Ændringer i delemængde, trykmetode, emballage og ordrestørrelse vil ikke reducere kvaliteten. Nøglen er at spørge, hvilke ændringer der er foretaget på materialelisten.
Hvor meget påvirker størrelsen af ordren prisen?
Størrelsen på ordren kan gøre en stor forskel, men jo større ordren er, jo mindre er besparelsen. Flytning fra 2.000 til 10.000 enheder faldt prisen pr. taske mest, da opsætningsomkostningerne var fordelt på flere poser. For mere end 20.000 varer er prisfaldet normalt mindre, fordi stof og fragt står for en større del af de samlede omkostninger.
Konklusion:
Sådanne omkostningsreduktioner kommer fra produktspecifikationer, ikke forhandlinger. Brug den rigtige stofstørrelse, fold posen ind i posen, print den ene side i en eller to farver, slet en hardwarevare og kombiner ordrer for at sprede opsætningsomkostningerne. Overhold sømspecifikation, testværdier og inspektionsregler.
Hvis du sender en målpris, belastningskrav og årligt salg til wenzhoulianhaibag.com, kan leverandører angive separat for hver mulighed. Dette giver dig mulighed for at sammenligne omkostningerne ved hver specifikationsændring.
Kilde til information
- ISO 9073-serien-Ikke-vævede testmetoder (træk- og stofegenskaber)
- ASTM D5035 -Brækkraft og forlængelse af tekstilstoffer (strimmelmetode)
- ASTM D1683 -tekstilstoffers sømfejl
- ISO 105 X12 farveægthed
- ISO 105-C06 -Effekt over for husholdnings- og erhvervsvaskefarveægthed
- ISO 3758 --mærkningskode for tekstilpleje for brug af symboler
- ISO 9001: 2015 --Kvalitetsstyringssystem
- amfori BSCI-Revisionsstandarder for social overholdelse
- OEKO-TEX-standard 100 --Detektion af skadelige stoffer i tekstilartikler
- EU-forordning (EF) 1907 / 2006 --REACH-begrænsende stoffer
- EN 13429 -standarder for genbrug af emballage
- Global Recycled Standard (Textile Exchange) -certificering af gendannelsesindhold
- UNEP --engangsvejledning til genbrug af plastik og materialer
